Mis on ICF ehitustehnoloogia?
ICF ehitustehnoloogia ehk Insulated Concrete Forms on soojustatud betoonivormid.
Tegemist on innovaatilise ehitussüsteemiga, mille kaasabil on võimalik ehitada soojustatud betoonseinu ja lintvundamente nii era- kui ärihoonetele. ICF ehitussüsteemina on tegemist nn kaks ühes lahendusega, kus müüri/seina ehitamise käigus valmib nii müür/sein kui samaaegselt paika pandud seina soojustus.
- Tehnoloogia, mille abil ehitada energiasäästlikke maju ja vundamente.
- Kaks ühes ehitusviis: betoonisein ja soojustus samaaegselt.
- Kõige kaasaegsem ja innovaatilisem viis ehitada energiasäästlikku kivimaja.
- Paigaldusvideo https://www.youtube.com/watch?v=dyMv4jp6xZE
Belgia tehase IsoteQ ICF ehitustehnoloogia
Hutton esindab Belgia / Ungari tehase ICF süsteemi IsoteQ.
Vt ka www.isoteq.eu
Millest koosneb IsoteQ ICF ehitussüsteem?
IsoteQ ICF ehitussüsteem kujutab endast suure tihedusega neoporist (neoporile sarnane materjal on vahtpolüstürool ehk EPS kõnekeeles nimetatud ka kui penoplast) valmistatud legoklotsi laadseid plokke (mis moodustavad betooni vormi).
IsoteQ ICF plokid koosnevad kolmest elemendist:
- – välimine soojustusplaat(paksusega 50, 100, 150 või 200mm)
- – sisemine soojustusplaat (paksusega 50mm)
- – plastist sidemed, mis hoiavad koos sisemise ja välimise soojustusplaadi (moodustub plokk)
Mida saab IsoteQ ICF ehitussüsteemi kaasabil ehitada?
IsoteQ ICF plokkidest (nagu lego klotsid) laotakse üles vundament või maja sein, lisatakse armatuur ning tekkinud betoonivorm/sein valatakse ehitusplatsil betooni täis.
IsoteQ ICF eelised võrreldes traditsiooniliste ehitusviisidega
Kiire | Lihtne | Soodne |
Kiire
- IsoteQ ICF kahekordne kivimaja võtmed kätte valmis 4 kuuga st kuni 2 kuud lühema ehitusajaga, kui ehitusplokkidest maja ehitamiseks aega kuluks.
- IsoteQ ICF maja ühekordne kivimaja võtmed kätte valmis 3 kuuga st kuni 2 kuud lühema ehitusajaga, kui ehitusplokkidest maja ehitamiseks aega kuluks.
- Passiivmaja/liginullenergiamaja ühe korruse soojustatud seinad valmivad nädalaga.
- Ehitamise kiirusele aitab kaasa ka nn „kaks ühes“ põhimõte ehk ehitades IsoteQ ICF plokkidest seinad / betooni vormid, jäävad need hiljem täitma soojustuse rolli. Soojustuse paigaldamiseks kuluv aeg on kokku hoitud.
- IsoteQ ICF ehitussüsteemi plokid on kerged ja lihtsalt paigaldatavad, töölised ei väsi ja seetõttu jõuavad tööd teha kiiremini ja parema kvaliteediga.
- IsoteQ ICF ehitussüsteemi plokkide ladumiskiirus on kuni 10 m2 tunnis ühe töömehe kohta.
Lihtne
- IsoteQ ICF ehitussüsteem koosneb vaid kolmest põhielemendist, mille abil on võimalik ehitada kõik võimalikud ehituslahendused.
- IsoteQ ICF ehitussüsteemi abil ehitamine on selgeks õpitav lühikese aja (2 h) jooksul ja seda ka igal pereisal ehk mitteehitajal.
- IsoteQ ICF ehitussüsteemi lihtsus seisneb ka selles, et ehituse ajal tuleb meeles pidada vaid 5 põhireeglit.
- Kõik ladumisel tehtavad vead on enne betoneerimist korrigeeritavad.
Soodne
- IsoteQ ICF on kõige lihtsam ja hinnalt soodsaim passiivmaja ehitamise tehnoloogia.
- IsoteQ ICF betoonmaja viimistlustööde kvaliteet kestab kordades kauem kui puit- ja plokkmajadel – mõrade ja pragude tekke oht on minimaalne.
- IsoteQ ICF ehitussüsteemi osaks on plokkide sees olevad plastist sidemed, mis hoiavad koos vahtplastist betoonivormi ja mille külge saab hiljem kinnitada nii sise- kui välisviimistluse materjale, ilma et selleks oleks vaja erikinnitusvahendeid (nt betoonikruvid), mis on alati kallimad, kui tavalised kruvid.
- IsoteQ ICF ehitussüsteemist seinad ei vaja mingeid tuule- ega aurutõkke lisamaterjale.
- IsoteQ ICF seinte kõige lihtsamaks ja soodsamaks välisviimistluse viisiks on krohvimine. Soovi korral saab IsoteQ ICF välisseinad katta mistahes plaat- või laudisviimistlusega, ilma et selleks oleks vaja kasutada mingeid tuule- ega aurutõkke lisamaterjale ega spetsiaalseid kinnitusvahendeid.
- IsoteQ ICF siseseinad saab soovi korral katta mistahes plaatmaterjaliga nt kipsplaat. Plaadid saab paigaldada otse seinale (plastist sidemete külge) tavaliste kruvidega või seguliimiga otse seina pinnale. Mõlemal juhul ei ole vaja kasutada kipsi karkassi, mis omakorda teeb ehitamise hinna soodsamaks.
- Ehitamise käigus, enne betoonitöid, saab IsoteQ ICF seinte sisse paigaldada torud ja juhtmed, mis lihtsustab ehitamist tervikuna ja vähendab oluliselt tehnosüsteemide ehitamise kogumaksumust. Kui torusid ja juhtmeid ei paigaldata enne betoonitöid, siis seina katva vahtplasti sisse on torude ja juhtmete kanaleid lõikamine lihtsam kui kiviseina sisse freesimine, jällegi oluline hinna võit.
Isoteq ICF ehitustehnoloogia eelised võrreldest teiste Eestis pakutavate nn Termoplokk/Thermomaja/ICF ehituse süsteemidega
Lisaks Hutton pakutavale Isoteq ICF lahendusele on Eestis kasutuses vähemalt kaks ICF tehnoloogiat. Nende tootelahenduste võrdlemisel on aga tähtis meeles pidada, et ICF seinte ehitamine ei ole vaid klotside/plokkide üksteise otsa ladumine (see osa on lihtne kõikide ICF lahenduste puhul). Lisaks on vaja läbi mõelda ja arvestada ka vähemalt järgnevate tehniliste asjaoludega: betoonivalu, armatuuri paigaldus, betooni tihendamine vibronuiaga, lubatud betoonivalu kõrgus, silluste armeerimine, akna- ja uksekastide lahendus, toestamine/rihtimine.
Asudes võrdlema erinevad ICF tooteid, küsi endalt:
- Kas betoonsein ICF plokis/vormis on homogeenne (st tekib ühtlane ilma EPS katkestusteta monoliitbetoon kooriksein) ja tulepüsiv (tuletõkke seinaks sobiv) või moodustub ICF plokki/vormi valatud betoonist nn vahvelstruktuur, mis põlemise järgselt jätab järele betoonsõrestiku?
- Kas ICF seinte külge fassaadiroovi või kipsplaatide kinnitamiseks on ICF süsteemi sees olemas vastavad kinnituskohad või on seinale kinnitamiseks vaja kasutada lisadetaile (lisadetailid on lisakulu nii rahaliselt kui ajaliselt)?
- Kui kõrge võib olla ICF plokkidest betoonsein, mida ühe betoonivalu korraga on lubatud valada/betoneerida – kas korruse lõrgust 2,6 – 3,0m kõrgust seina on lubatud ühe korraga valada või tuleb valada 1m kõrguste osade kaupa?
- Kas ICF plokkide sisse betooni valades on antud tooteja ICF süsteem piisavalt tugev, et betoonivalu saab ka vibronuiaga tihendada?
Kokkuvõttes: võrdle valmis seina hinda st ICF plokkide hind objektil (koos ostutranspordi kuluga), ICF plokkide ladumine (ehk seinte esmane ehitus), armeerimine, silluste armeerimine, vahelae vöö armeerimine, müürlati aluse vöö armeerimine, akna ja uksekastide lahenduste loomine, toestamine/rihtimine, betoneerimine ja betooni tihendamine vibronuiaga.
IsoteQ ICF tehnoloogia ei sea piire arhitektuurile – saatke oma projekti joonised ja me teeme pakkumise:
- materjalide müügiks – kui soovite ise ehitada (tagame koolituse ja järelevalve)
- ICF vundamentide, energiasäästlike seinte või kogu hoone võtmed kätte lahendusteks.
Küsimuste korral võta julgesti ühendust!
Margus Laats
IsoteQ Eesti ja Soome müügijuht ja tehniline konsultant
✆ +372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee
Loe lisaks Hutton blogist: “Innovaatiline betoonvahelae ehitustehnoloogia – plastbau“.
Soovitame kõigil huvilistel võtta osa koolitusest “Uus ehitamise tehnoloogia ICF ja plastbau“.
Valige endale sobiv koolituse aega ja koht https://hutton.ee/koolitused ning registreeruge e-poe kaudu.
Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu ka meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!