Aknateip – sama välja, mis sissegi!
Üldpõhimõtte kohaselt on (akna) paigaldusvuuk ainus koht, kus teibi veeaurutakistuse suurusel võib olla oluline mõju tarindi- või tarindiosa niiskus ja soojustehniliselt toimivusele. Üldiselt kehtib põhimõte, et soojema ruumi poolsele vuugile kasutatakse aurutõkke teipi suurema aurutakistuse saavutamiseks, samas kui jahedama keskkonna poolne vuuk kaetakse tuuletõkke teibiga väiksema aurutakistuse tagamiseks.
Siiski on erandeid, eriti puitkarkass-tarindilahenduste korral. Selgituseks toome tekstis välja ühe tüüpilise välisseina ja akna liite sõlme ning näitame, miks selles sõlmes aknateibi veeaurutakistusel pole olulist tähtsust.
Niiskuse sattudes põhisoojustuse või lisasoojustuse kihti (näiteks 200 mm paksune isolatsioon) on võimalik, et niiskus liigub välja kuivamiseks läbi tuuletõkke kihi, mis omab väga väikest või peaaegu olematut veeaurutakistust. Niiskus ei liigu tarindis lineaarselt, vaid kaootiliselt. Niiskus saab tuuletõkke kihist läbi ja kuivab välja sõltumata sellest, kui suur on akna välisvuugi teibil olev veeaurutakistus.
See tähendab, et antud sõlme puhul on akna välisvuugi teibil väike mõju niiskuse liikumisele tarindis. Suurem aurutakistus akna välisvuugi teibil ei takista niiskuse väljakuivamist läbi tuuletõkke kihi, kuna niiskus liigub seal niikuinii kaootiliselt.
On oluline märkida, et see selgitus puudutab konkreetset sõlme ja võib olla erinevate tarindilahenduste puhul erinev. Üldiselt tuleks alati arvestada kõigi tarindiosade ja nende veeaurutakistuse omadustega ning vajadusel konsulteerida spetsialistiga, et tagada korrektne paigaldus ja tarindi niiskus- ja soojustehniline toimivus.
Küsimuste korral võta julgesti ühendust!
Margus Laats
Tehniline konsultant
✆ +372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee
Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu ka meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!