Mis on ehitusteip?

QR Code

Mis on ehitusteip?

Ehitamise käigus kasutatakse mitmesuguseid teipe väga erineval otstarbel. Teipe kasutatakse ajutiseks kinnitamiseks või katmiseks ja teipe kasutatakse püsivaks kinnitamiseks või katmiseks. Püsivad teipimislahendused peavad olema ajas kestvad. 

Ajutiste lahenduste kinnitamisel või katmisel kasutatakse ehitusel (aga ka koduses majapidamises) näiteks niinimetatud duck teipe (meil tuntud ka kui MacGyver teip), maalriteipe, erineva nakketugevusega kahepoolseid paigaldusteipe ja erinevaid kaitseteipe (paigaldatud näiteks plastaknale või metall detailidele viimistletud pinna kaitseks). 

Ehitusel kasutatakse püsivate kinnituslahendustena teipe klaasimisel, vaipade-, liistude ja muude ehitusmaterjalide ja ehitustoodete paigaldamisel. Näiteks on maailma kõrgeima hoone Burj Khalīfah klaaspaketid kinnitatud metallist karkasside külge maailma suurima teibitootja 3M teipidega.

Ehitusel kasutatakse püsivate ja ajas kestvate tihenduslahenduste loomiseks teipe ka ventilatsioonitorude ühendustes, elektriisolatsiooni töödel, katuse aluskatete tihendamisel, fassaadi tuuletõkke materjalide tihendamisel, aurutõkke tihendamisel, õhutõkke tihendamisel, akende ja uste paigaldusvuukide tihendamisel ja erinevate läbiviikude tihendamisel (seintes, põrandates, katustel, jne).

Ehitusteipidena käsitletakse peamiselt püsivate, ajas kestvate, ehituslahenduste loomisel kasutatavaid ehitusteipe. Ehitusteipideks on ennekõike katuse aluskatte teip, fassaadi tuuletõkke teip, aurutõkke teip, kahepoolne teip (ehk kahepoolne armeeritud püsivaks paigalduseks mõeldud teip) ja aknateip.

ehitusteip
 1. kattematerjal / liner
 2. liim / adhesive
 3. krunt / praimer
 4. võrk / grid
 5. krunt / praimer
 6. liim / adhesive

Allikaviide: https://www.tesa.com/en/wikitapia/double-sided-adhesive-tape

Lisaks teibi põhikomponentidele võib teibi toodetest leida ka teibi tugevdamiseks kasutatavaid võrkkomponente ja erinevate teibi kihtide omavahelisi ühendusi tugevdavaid praimeri kihte.

Ehitusteip on tööstuslikult toodetud ehitustoode, mis koosneb üldjuhul kolmest põhikomponendist: 

 • teibi kandematerjal (võib olla kile, fliis, paber, vms) – inglise keeles carrier 
 • teibi liim (nt akrüülliim, butüülliim, vms) – inglise keeles tape adhesive
 • kattematerjal (nt silikoonpaber, vms) – inglise keeles liner

Miks on vaja teipida?

Ehitusteipide teema on üha suurema tähelepanu alla. Üheks tähelepanu suurenemist põhjustavaks asjaoluks on üldine liikumine üha energiasäästlikumate ehitiste ehitamise suunas ja ehitusteibid on meile sealjuures suureks abiks.Energiasäästlikud ehitised on õhu- ja tuuletihedad. Selleks, et ehitada õhu- ja tuuletihedalt tuleb valida õiged õhu- ja tuuletõkke materjalid ning need tuleb õigesti paigaldada. Väga tähtis on ka see, et valitud õhutõkke materjalid õigete teipide-liimide-tihendite kaasabil õigesti tihendatakse. Üldpõhimõtte kohaselt on vaja auru-, õhu- ja tuuletõkke materjali ülekatete ja läbiviikude tihendamisel saavutada põhimaterjaliga (aurutõke, tuuletõke) samaväärne õhutihedus.

Kus mis teipi kaustada?

Teibid võib jagada üldistades välisteipideks ja siseteipideks. Välisteibid on mõeldud kasutamiseks ennekõike välistingimustes (hoone välipiirde välistel kügedel nt fassaadide ja katuste tihendamisel). Siseteibid on mõeldud kasutamiseks vaid sisetingimustes (hoone seespoolsetel külgedel nt siseseinte, põrandate ja -lagede tihendamisel).

Küsimuste korral võta julgesti ühendust!

Tegutse targalt, helista ja küsi nõu!

Hutton
Tehniline konsultant
Margus Laats
+372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee

Fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu leiad lisaks meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!

Sulle võib veel huvi pakkuda

Innovaatiline betoonvahelae ehitustehnoloogia – plastbau

Innovaatiline energiasäästlik ICF ehitustehnoloogia

Energiasäästlik ehitamine. Ehitusfüüsika ja materjalitehnoloogiad

0
  0
  Ostukorv
  Ostukorv on tühiTagasi poodi

  Sisesta enda otsingusoov

  Liitu uudiskirjaga

  Ja ole kursis kõige värskemate pakkumistega

  Teip Green Flex

  Säästke 30%!

  woman_phone

  Ei leia sobivat toodet?
  VÕTA ÜHENDUST