Energiasäästlik ehitamine. Ehitusfüüsika ja materjalitehnoloogiad
Suur osa Eesti elamutest on ehitatud nõukogude ajal. Arvestades tollaseid projekteerimisnorme ja arusaamasid, milline on energiasäästlik ehitamine on rekonstrueerimistööde läbiviimine vajalik tänapäevaste elamistingimuste ja mõistliku energiakasutuse saavutamiseks.
Ehitussektori suurim väljakutse on lähiaastatel jõuda tehniliselt ja majanduslikult mõistlike liginullenergiahoonete ehitamiseni.
Liginulleneregiahoone (A klass) = madalaenergiahoone (B klass) + lokaalne taastuvenergia tootmine.
Alates 2020. aastast kõrgendati energiamärgise nõudeid. Oluliselt rekonstrueeritavad hooned näiteks peavad saavutama C-energiaklassi. Energiamärgis annab teada, kui suur on aasta keskmine maja energiatarbimine. Märgise põhjal saavad tarbijad võrrelda hoonete energiatõhusust ja kindlaks teha, millised hooned on energiasäästlikud ja millised mitte. Selleks on kehtestatud energiatõhususe miinimumnõuded uutele ja oluliselt rekonstrueeritavatele hoonetele.
Energiasäästlik ehitamine – hoone ehitamine
Energiasäästliku maja ehitamisel on väga oluline kasutada õigeid soojustusmaterjale, õhutihedaid piirdelahendusi ning soojusvahetiga ventilatsioonisüsteemi, tänu millele võib energiasääst ulatuda kuni 50%-ni.

Miks on ehitamisel oluline järgida ehitusfüüsikalisi teadmisi?
Ehitusfüüsikat tundes tuleb arvestada maja energiatõhususega ja vältida niiskustehnilisi probleeme, näiteks hallituse tekkimine ja veeauru kondenseerumine, et hoone ehituskvaliteet oleks hea ning ajas võimalikult kaua vastupidav ja energiasäästlik. Selleks tuleb kasutada õigeid ehitusmaterjale ja paigalduslahendusi.
Kuidas materjalitehnoloogia mõjutab toote kvaliteeti?
Materjalitehnoloogiaid on mitmeid erinevaid, mis kõik mõjutavad olulisel määral toote eluiga, hinda ja meie ökoloogilist jalajälge. Kõige õigem on vaadata toote tehnilisi andmeid, kas toode vastab nõuetele või mitte.
Soovitame kõigil huvilistel võtta osa palju positiivset tagasisidet saanud koolitusel ”Energiasäästlik ehitamine. Ehitusfüüsika ja materjalitehnoloogiad.”
Valige endale sobiv koolituse aega ja koht https://hutton.ee/koolitused ning registreeruge e-poe kaudu.
Koolituse käigus saab selgemaks:
- Kuidas valida õigeid materjale energiasäästliku hoone ehitamiseks?
- Miks OSB plaati tuuletõkkeks kasutada ei sobi?
- Millist aluskatet, tuuletõket, aurutõket, soojustusmaterjali, ehitusteipi või aknateipi valida?
- Kuidas tagada soojusisolatsiooni materjalide funktsionaalsus, pikaajaline säilimine ja ajas kestvus?
- Mis on enamlevinud vead materjalide paigaldamisel ja milline on paigaldusvigadest tingitud mõju ehituskvaliteedile ja ajas kestvusele?
- jpm.
Küsimuste korral võta julgesti ühendust!
Koolitaja ja tehniline konsultant:
Margus Laats
✆ +372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee
Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu ka meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!