Energiasäästlik ehitamine ja ehitusfüüsika

QR Code

Energiasäästlik ehitamine. Ehitusfüüsika ja materjalitehnoloogiad

Eesti elamute rekonstrueerimistööd on vajalikud, et kohandada need tänapäevastele elamistingimustele ja saavutada mõistlik energiakasutus. Paljud Eesti elamud on ehitatud nõukogude ajal, kus projekteerimisnormid ja arusaamad energiasäästlikust ehitamisest olid teistsugused või puudusid täielikult.

Ehitussektor seisab lähiaastatel suure väljakutse ees, milleks on jõuda tehniliselt ja majanduslikult mõistlike liginullenergiahoonete ehitamiseni. Liginullenergiahoone kontseptsioon seisneb selles, et hoone kasutab ära lokaalset taastuvenergiat ning selle energiavajadus on äärmiselt madal.

Alates 2020. aastast on energiamärgise nõuded Eestis kõrgenenud. Rekonstrueeritavad hooned peavad saavutama vähemalt C-energiaklassi. Energiamärgis on dokument, mis annab teavet hoone aasta keskmise energiatarbimise kohta. Energiamärgise alusel saavad tarbijad võrrelda erinevate hoonete energiatõhusust ja teha teadlikke valikuid säästlikuma elamise osas.

Energiatõhususe miinimumnõuded on kehtestatud uutele ja oluliselt rekonstrueeritavatele hoonetele, et tagada nende vastavus energiatõhususe standarditele. Nende nõuete täitmine aitab kaasa energia säästmisele, vähendab hoone kütte- ja jahutusvajadust ning aitab vähendada keskkonnamõju.

Rekonstrueerimistööde käigus võidakse teha mitmeid muudatusi, nagu soojustuse parandamine, akende ja uste väljavahetamine, kütte- ja ventilatsioonisüsteemide täiustamine ning energiatõhusamate tehnoloogiate kasutuselevõtt. Lisaks energiatõhususele võivad rekonstrueerimistööd hõlmata ka elamute esteetilist ja funktsionaalset renoveerimist, et tagada elanikele paremad elutingimused.

Energiasäästlik ehitamine – hoone ehitamine

Energiasäästliku maja ehitamine hõlmab mitmeid olulisi tegureid, sealhulgas õigeid soojustusmaterjale, õhutihedaid piirdelahendusi ja soojusvahetiga ventilatsioonisüsteemi. Need elemendid aitavad oluliselt vähendada hoone energiatarbimist ning võivad viia energia kokkuhoiu ulatuseni kuni 50%.

Soojustusmaterjalid on olulised hoone soojapidavuse tagamisel. Tõhusad soojustusmaterjalid aitavad vähendada soojuskadusid läbi seinte, katuse ja põranda ning tagavad parema sisekliima. Lisaks soojustusmaterjalidele on õhutihedad piirdelahendused olulised energiakadude vähendamiseks. Õhulekked hoone piirdekonstruktsioonides võivad oluliselt suurendada energiatarbimist ja halvendada sisekliimat.

Ventilatsioonisüsteem mängib olulist rolli energiasäästliku maja kontekstis. Soojusvahetiga ventilatsioonisüsteem võimaldab värsket õhku sisse tuua ja väljatõmbeõhust soojust taastada. See tähendab, et hoone ei kaota ventilatsiooniprotsessi käigus soojusenergiat. Soojusvahetiga ventilatsioonisüsteem tagab hea siseõhu kvaliteedi, vähendab energiatarbimist ja aitab saavutada optimaalset sisekliimat.

Energiasäästlik ehitamine

Miks on ehitamisel oluline järgida ehitusfüüsikalisi teadmisi?

Ehitusfüüsika mõistmine on oluline maja energiatõhususe tagamiseks ning niiskustehniliste probleemide, nagu hallituse tekkimise ja veeauru kondenseerumise, vältimiseks.

Energiasäästliku maja ehitamisel on oluline tagada õige soojustusmaterjalide valik ja nende korrektne paigaldamine. Soojustusmaterjalid peaksid tagama efektiivse soojusisolatsiooni, takistama soojuskadusid ning vähendama energiatarbimist. Oluline on valida materjalid, mis sobivad konkreetsetesse ehituskonstruktsioonidesse ning omavad piisavat vastupidavust ja keskkonnasõbralikkust.

Niiskustehniliste probleemide vältimiseks on oluline kasutada niiskuskindlaid ehitusmaterjale. Niiskuskindlad materjalid takistavad niiskuse imbumist konstruktsioonidesse ja vähendavad hallituse tekkimise riski.

Ehitusmaterjalide ja paigalduslahenduste valikul tuleb arvestada ka hoone kasutusiga ning selle vastupidavust erinevatele keskkonnatingimustele. Kvaliteetsed materjalid ja nende korrektne paigaldamine tagavad hoone ehituskvaliteedi ning pikendavad selle eluiga.

Kuidas materjalitehnoloogia mõjutab toote kvaliteeti?

Materjalitehnoloogiaid on mitmeid erinevaid, mis kõik mõjutavad olulisel määral toote eluiga, hinda ja meie ökoloogilist jalajälge. Kõige õigem on vaadata toote tehnilisi andmeid, kas toode vastab nõuetele või mitte.

Tehnilised andmed annavad ülevaate materjali omadustest, nagu nt tugevus, , vastupidavus, soojusisolatsioon, keskkonnamõju jne. Ehitusmaterjalide puhul võib olla oluline vaadata nende soojusjuhtivust, tulekindlust, veeaurutakistust või keskkonnasõbralikkust.

Lisaks tehnilistele andmetele võib olla oluline ka sõltumatute sertifikaatide olemasolu või muud tõendid, mis kinnitavad materjali vastavust teatud standarditele või keskkonnasäästlikkusele. Sellised tõendid võivad aidata tarbijatel teha informeeritud valikuid ja valida tooteid, mis vastavad nende vajadustele ning keskkonnaalastele eelistustele.


Soovitame kõigil huvilistel võtta osa palju positiivset tagasisidet saanud koolitusel ”Energiasäästlik ehitamine. Ehitusfüüsika ja materjalitehnoloogiad.”

Valige endale sobiv koolituse aega ja koht https://hutton.ee/koolitused ning registreeruge e-poe kaudu.

Koolituse käigus saab selgemaks:
  • Kuidas valida õigeid materjale energiasäästliku hoone ehitamiseks?
  • Miks OSB plaati tuuletõkkeks kasutada ei sobi?
  • Millist aluskatet, tuuletõket, aurutõket, soojustusmaterjali, ehitusteipi või aknateipi valida?
  • Kuidas tagada soojusisolatsiooni materjalide funktsionaalsus, pikaajaline säilimine ja ajas kestvus?
  • Mis on enamlevinud vead materjalide paigaldamisel ja milline on paigaldusvigadest tingitud mõju ehituskvaliteedile ja ajas kestvusele?
  • jpm.

Küsimuste korral võta julgesti ühendust!

Koolitaja ja tehniline konsultant:
Margus Laats
+372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee

Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu ka meie sotsiaalmeediast.

Jälgi meid Facebookis!

Sulle võib veel huvi pakkuda

Plastbau – Innovaatiline betoonvahelae ehitustehnoloogia

ICF ehitustehnoloogia innovaatiline ja energiasäästlik

Milleks on kasutusel hingav aurutõke?

Püsiklient saab ROHKEM!

Hakka Hutton püsikliendiks, et saada kõikidelt toodetelt

Kõigile
-30% soodustust

Registreeru püsikliendiks

Olen püsiklient

Sisesta enda otsingusoov

Ole kursis kõige värskemate uudiste ja pakkumistega!

Liitu uudiskirjaga

Uudiskirjaga liitumisel annate nõusoleku oma nime ja e-posti aadressi säilitamiseks ning kasutamiseks ettevõtte teenuste ja pakkumiste kohta selle teabe saamise eesmärgil.

Jätkates nõustute privaatsuspoliitikaga

0
    0
    Ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi
    Teip Green Flex

    Säästke 30%!

    woman_phone

    Ei leia sobivat toodet?
    VÕTA ÜHENDUST