Aurutõkke membraan – milleks on kasutusel hingav aurutõke?

QR Code

Aurutõke on materjalikiht välispiirde soojemal ehk sisemisel küljel, mille ülesanne on takistada niiskuse difuusset liikumist konstruktsiooni sisse. Millal aga võtta kasutusele mittehingav aurutõke ja millal hingav aurutõkkemembraan? 

Kõigepealt teeme selgeks, milliseid aurutõkkeid hingavateks ja milliseid mittehingavateks peetakse. Tõkked grupeeritakse üldiselt kaheks vastavalt nende veeaurutakistusele:

 • Aurutõkke barjäär – (vapour barrier) Mittehingav aurutõke, mille veeaurutakistus (Sd) on suurem kui 50m. Aurutõkke barjääride alla kuuluvad polüetüleenkiled, alumiiniumkihiga kiled ja bituumenrullmaterjalid, nagu SBS. 
 • Aurutõkke membraan – (vapour control layer ehk VCL) Hingav aurutõke, mis  kontrollib veeauru liikumist. Materjali keskmine veeaurutakistus on 2-50m.

Eesti hoonetesse sobib enamasti aurutõkke membraan ehk hingav aurutõke

Meie kliimas liigub niiskus üldjuhul hoone seest ehk soojemast ruumist väljapoole ja sel põhjusel peab ka aurutõkke kiht olema piirde sisemisel küljel. See-eest aga suvetingimustes võib tekkida olukord, kus hoopis hoone sisetemperatuur on väiksem (toas näiteks 21°-27°C) kui välistemperatuur (fassaadi ja katuse pinnal 30°-85°C). Kirjeldatud olukorras võib niiskuse liikumise suund olla tavaolukorrale vastupidine ning niiskus liigub hoopis väljast sisse.

Siin tuleb appi aurutõkkemembraan, mis erinevalt aurutõkke barjääridest võimaldab konstruktsioonidel ka suunaga hoone sisse piisavalt kiiresti kuivada ja vältida niiskuskahjustusi. Seda võimaldab selle materjali väiksem veeauru difusioonitakistus. 

Niiskuse liikumise suund

Joonis – niiskuse liikumise suund suvel ja talvel

Niiskuse liikumisel väljast sisse võib juhtuda, et niiskus kondenseerub aurutõkke barjääri soojustuse poolsel pinnal, näiteks seina või lae sees, kuna niiskus ei pääse piisavalt kiiresti aurutõkke barjäärist läbi. Kriitiline olukord on välditav, kui kasutada aurutõkke kihina veeauru liikumist kontrollivat aurutõkke membraani (VCL). 

Millal peaks kindlasti aurutõkke membraani kasutama? Hingav aurutõke – miks?

Aurutõkke membraanide kasutamine on eriti oluline väga energiasäästlikes ehitistes, nagu näiteks passiivmajades või liginullenergiahoonetes, kus soojustuskihi paksused ületavad 300mm. Mida paksem on poorne või kiuline soojustuskiht, seda halvemaks muutub ka konstruktsiooni väljakuivamise võime. Halvenenud väljakuivamise võimega võib aga kumuleeruv niiskus hallitust põhjustada. 

Membraanide kasutamine on põhjendatud ka juhtudel, kui soojustusmaterjaliks on mineraalvillast tooted, sest neil on suurem hallituse risk kui naturaalsete materjalide (tselluvill, puitkiudsoojustus) puhul, millel võime niiskust nii siduda kui vabastada.

Aurutõkke membraan (VCL) tagab paremini välispiirde konstruktsioonide väljakuivamine mõlemas suunas.

Loe lisaks “Mis on intelligentne aurutõkke membraan?“.

Kui soovid veelgi põhjalikumat seletust või abi aurutõkke valikul, võta julgelt ühendust Hutton spetsialistidega.

Tehniline konsultant:
Margus Laats
+372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee

Fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu leiad lisaks ka meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!

Sulle võib veel huvi pakkuda

Innovaatiline betoonvahelae ehitustehnoloogia – plastbau

Innovaatiline energiasäästlik ICF ehitustehnoloogia

Intelligentne aurutõkke membraan

0
  0
  Ostukorv
  Ostukorv on tühiTagasi poodi

  Sisesta enda otsingusoov

  Liitu uudiskirjaga

  Ja ole kursis kõige värskemate pakkumistega

  Teip Green Flex

  Säästke 30%!

  woman_phone

  Ei leia sobivat toodet?
  VÕTA ÜHENDUST