Mis on tuuletõke?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print
QR Code

Mis on tuuletõke?

Ehituslik tuuletõke on materjal, mille peamine ülesanne on kaitsta hoone välispiirde konstruktsioone ja nende ehitamiseks kasutatud ehitusmaterjale välismõjude eest sh tuule, sademete ja kõikide muude ilmastikunähtuste.

Tuuletõkke materjalil võib olla ka teisi (täiendavaid) kõrvalülesandeid. Näiteks võib tuuletõkke (plaat) materjal täita ka lisasoojustuse rolli (nt villapõhised ja puitkiud tuuletõkkematerjalid). 

Tuuletõkke materjalil võib olla ka konstruktsioone jäigastav ülesanne (nt mõningad puitkiud tuuletõkke plaadid).

Erinevat liiki tuuletõkke materjalid

  • Tuuletõkke membraanid/kangad
  • Tuuletõkke villaplaadid
  • Tuuletõkke puitkiudplaadid

Tuuletõkkematerjalide võrdlus. 

Tuuletõkke materjalid ja ehitusfüüsika, tuuletõkke toimivus.

Ehitusfüüsikaliselt õigesti ehitatud eluhoone välispiirde konstruktsioonid (seinad, laed, katused, põrandad) võimaldavad konstruktsiooni sisse sattunud niiskusel välja kuivada. Oluline on tähele panna, et niiskuse liikumise ehk väljakuivamise suund ei ole aastaringselt ühesugune. Niiskus liigub konstruktsioonis üldjuhul suunaga soojemalt külmema suunas. Valdava osa aastast liigub niiskus eluhoone konstruktsioonides seestpoolt väljapoole. Suvetingimustes võib olla aga hoone sisetemperatuur madalam (20-25 kraadi) kui välistemperatuur (25-35 kraadi) ja siis on võimalik, et niiskus liigub konstruktsioonides väljapoolt sissepoole. Ehitades tuleks kasutada õigeid tuule- ja aurutõkkematerjale, mis tagaksid väljakuivamise võimaluse nii sissepoole kui väljapoole. Vaid sel juhul on niiskuse kondenseerumise risk minimeeritud ja võib eeldada, et konstruktsiooni sisse ei teki niiskuskahjustusi ka hoone pikaajalise kasutamise käigus.

Kuna eluhoone välispiirde konstruktsioonides liigub niiskus üldjuhul seestpoolt väljapoole ja kuna (hoonesisene) soe õhk seob endaga rohkem niiskust (on niiskem) kui külm õhk (väljas), siis tuleks välispiirde konstruktsioonid ehitada selliselt, (kui liikuda konstruktsiooni erinevate kihtidega seestpoolt väljapoole), et seespool olevad kihid oleks suurema veeaurutakistusega kui välimised kihid. Ehk teisisõnu konstruktsiooni erinevate kihtide veeaurutakistus väheneb suunaga konstruktsiooni seiseküljelt väliskülje suunas. 

Kui kasutada nt seinakonstruktsiooni ehitamisel aurutõkke materjalina aurutõkke membraani (vapour control layer), mille sd väärtus on 2 m ja soojustusmaterjalina mineraalvilla, siis välisesse kihti (nt tuuletõkke otstarbel või kandekonstruktsiooni jäigastamiseks) OSB plaadi kasutamisel tekib olukord kus seinakonstruktsiooni välisküljel on OSB plaatmaterjal, mille sd väärtus on suurem kui aurutõkkematerjalil ja selle tulemuseks võib olla niiskuse kondenseerumine OSB plaadi siseküljele.  Sellist olukorda tuleks vältida.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Sulle võib veel huvi pakkuda

Mis on ehitusteip?

Sisesta enda otsingusoov

Liitu uudiskirjaga

Ja ole kursis kõige värskemate pakkumistega

Säästke 30%!

Ei leia sobivat toodet?
VÕTA ÜHENDUST