Mis on tuuletõke?

Ehituslik tuuletõke on materjal, mille peamine ülesanne on kaitsta hoone välispiirde konstruktsioone ja nende ehitamiseks kasutatud ehitusmaterjale välismõjude eest sh tuule, sademete ja kõikide muude ilmastikunähtuste.

Tuuletõke võib täita ka teisi (täiendavaid) kõrvalülesandeid. Näiteks võib tuuletõke (tuuletõkkeplaat) täita lisasoojustuse rolli (nt villapõhised ja puitkiud tuuletõkkematerjalid). 

Tuuletõke võib täita ka konstruktsiooni jäigastavat ülesannet (nt mõningad puitkiud tuuletõkkeplaadid).

Erinevat liiki tuuletõkke materjalid

  • Tuuletõkkemembraan / tuuletõkkekangas
  • Tuuletõkke villaplaadid
  • Tuuletõkke puitkiudplaadid

Tuuletõke – materjalid, ehitusfüüsika ja toimivus

Ehitusfüüsikaliselt õigesti ehitatud eluhoone välispiirde konstruktsioonid (seinad, laed, katused, põrandad) võimaldavad konstruktsiooni sisse sattunud niiskusel välja kuivada. Oluline on tähele panna, et niiskuse liikumise ehk väljakuivamise suund ei ole aastaringselt ühesugune. Niiskus liigub konstruktsioonis üldjuhul suunaga soojemalt külmema suunas. Valdava osa aastast liigub niiskus eluhoone konstruktsioonides seestpoolt väljapoole. Suvetingimustes võib olla aga hoone sisetemperatuur madalam (20-25 kraadi) kui välistemperatuur (25-35 kraadi) ja siis on võimalik, et niiskus liigub konstruktsioonides väljapoolt sissepoole. Ehitades tuleks kasutada õigeid tuuletõkkematerjale ja aurutõkkematerjale, mis tagaksid väljakuivamise võimaluse nii sissepoole kui väljapoole. Vaid sel juhul on niiskuse kondenseerumise risk minimeeritud ja võib eeldada, et konstruktsiooni sisse ei teki niiskuskahjustusi ka hoone pikaajalise kasutamise käigus.

Kuna eluhoone välispiirde konstruktsioonides liigub niiskus üldjuhul seestpoolt väljapoole ja kuna (hoonesisene) soe õhk seob endaga rohkem niiskust (on niiskem) kui külm õhk (väljas), siis tuleks välispiirde konstruktsioonid ehitada selliselt, (kui liikuda konstruktsiooni erinevate kihtidega seestpoolt väljapoole), et seespool olevad kihid oleks suurema veeaurutakistusega kui välimised kihid. Teisisõnu konstruktsiooni erinevate kihtide veeaurutakistus väheneb suunaga konstruktsiooni seiseküljelt väliskülje suunas. 

Oletame, et seinakonstruktsiooni ehitamisel kasutatakse aurutõkke materjalina aurutõkke membraani (vapour control layer), mille sd väärtus on 2m ja soojustusmaterjalina mineraalvilla ja välises kihis (nt tuuletõkke otstarbel või kandekonstruktsiooni jäigastamiseks) OSB plaati. Antud juhul tekib olukord, kus seinakonstruktsiooni välisküljel on OSB plaatmaterjal, mille sd väärtus on suurem kui aurutõkkematerjalil ja selle tulemuseks võib olla niiskuse kondenseerumine OSB plaadi siseküljele. Sellist olukorda tuleks vältida.

Tehniline konsultant

Margus Laats
+372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee

Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu ka meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!

Sulle võib veel huvi pakkuda

Tuuletõkke valimine – kuidas valida tuuletõket?

Titaantsink katused ja fassaadid

Püsiklient saab ROHKEM!

Hakka Hutton püsikliendiks, et saada kõikidelt toodetelt

Kõigile
-30% soodustust

Registreeru püsikliendiks

Olen püsiklient

Sisesta enda otsingusoov

Ole kursis kõige värskemate uudiste ja pakkumistega!

Liitu uudiskirjaga

Uudiskirjaga liitumisel annate nõusoleku oma nime ja e-posti aadressi säilitamiseks ning kasutamiseks ettevõtte teenuste ja pakkumiste kohta selle teabe saamise eesmärgil.

Jätkates nõustute privaatsuspoliitikaga

0
    0
    Ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi
    Teip Green Flex

    Säästke 30%!

    woman_phone

    Ei leia sobivat toodet?
    VÕTA ÜHENDUST