Tselluvilla kuivpaigaldus – materjal mis ei vaju!

QR Code

Tselluvill on naturaalne soojustusmaterjal – looduslik. Tselluloosikiududest koosnev soojustusmaterjal valmistatakse paberist (taaskasutatud või trükitööstuse jäätmed) ja sellele lisatakse tulepüsivust parandavaid ning hallistusriski vähendavad lisaaineid. Tselluvilla eeliseks on väga hea soojapidavus (soojustuse sees ei ole konvektiivselt liikuvat õhku, mis vähendab soojapidavusomadusi), suurepärane heliisolatsioon, head tulepüsivusomadused (B, s2, d0 – tselluvill ei põle leegiga vaid hõõgub pinnalt), faasinihe (st päikesekuumus ei jõua kunagi tuppa), amplituudi kahanemise suurepärased näitajad (st välistemperatuuri muutuse suhe sisetemperatuuri muutusega) ning loodussõbralikkus. Lisaks osaleb tselluvill tarindite ja siseruumide niiskuse reguleerimisel ning aitab hoida hoone siseruumides inimesele head ja sobivat sisekliimat.

Tselluvilla paigaldamine

Tselluvilla paigaldamine on võimalik kahel viisil: kuivpuiste- ja märgpuiste meetodil. Tselluvilla paigaldamine toimub spetsiaalse nn puhumismasina kaasabil. Pööningu põranda ja vahelae isoleerimise tööd teostatakse üldjuhul kuivpuiste meetodil nn villa vabapaigaldusena (attic blowing[1]). Karkass- ja palkseinte isoleerimisel, Eestis ja Soomes, kasutatakse sageli märgpuiste meetodit.

Paigaldusmasin ISOblow TiTAN TwinTurbo
Allikas: https://www.isocell.com/

Märgpuistet kiputakse eelistama peamiselt kahel põhjusel:

1. hirm, et kuivpuistel paigaldatud tselluvill vajub ja selle tulemusena võivad seinte ülaosas tekkida tühimikud
2. hirm, et kuivpuistena paigaldatud tselluvill ei täida õõnsusi ja kumerusi (palkseinal) nii hästi kui märgpuistena paigaldatud vill

Öeldakse, et hirmul on suured silmad! Teadmised (materjali- ja paigaldustehnoloogiatest) vähendavad hirme ja võimaldavad mõlemat (eelnimetatud) riski vältida.

Seinte (nii karkass- kui palkseinte) ja kaldkatuste isoleerimise tööde (nn cavity blowing[2]) teostamisel kasutatakse Kesk-Euroopa riikides (Saksamaa, Austria, Šveits) peamiselt kuivpuiste meetodit – st seda saab teha riskivabalt! Vajumite tekke põhjuseks on ebapiisav paigaldustihedus. Soojustuse tootja (näiteks Isocell GmbH & Co KG Rootsi tehas) annab ette nõutud tiheduse. Näiteks kui soojustada seina (vertikaaltarind) Isocell puistevillaga siis 17-22cm kihi paksuse korral on vaja tagada paigaldustihendus vähemalt 52 kg/m3. Kui sama paksusega puistevilla kiht (17-22cm) paigaldada aga kaldtarindisse kaldenurgaga 25°-45°, siis on vajalik paigaldustihedus vähemalt 48 kg/m3.

Kui Hutton villapaigaldajad käisid Austrias väljaõppel, siis oluline osa praktiliselt koolitusesest oli pühendatud sellele, et saada selgeks kuidas tagada, et seina sisse saab vill paigaldatud õige tihedusega. See pole lihtne ülesanne, enamus paigaldajad Eestis seda teha ei oska (või ei taha) või puuduvad neil seadmed, mille kaasabil seda korrektselt teha saab (iga villa puiste masinaga seda teha ei saa!).

Hutton villapaigaldajad Austrias väljaõppel
Allikas: Hutton erakogu

Õige tihedusega villa seina sisse saamiseks on Isocell välja töötanud juhised ja kontrollimise tehnoloogia. Paigaldusjuhised on seotud konkreetse villapaigalduse seadmega ja annavad paigaldajale ette soovituslikud seadme õhuvooluhulga ja materjalivoo (elektrooniliselt juhitavad) parameetrid – mida rakendades on võimalik tagada korrektne paigaldustihedus.

Seinte tselluvilla kuivpaigaldus algab Hutton villameestel alati proovimise ja testimisega, mille käigus täidetakse 1-2 roovivahet villaga. Seejärel toimub õõnsuse osaline avamine ja paigaldatud villast proovi (katsekeha) võtmine. Seejärel kaalutakse katsekehas olev villakogus ja vastavast (tootja väljatöötatud) tabelist saab lihtsalt järgi vaadata milline on villa paigaldustihedus konkreetses mõõtekohas. Kui tihedus vajab korrigeerimist, siis muudetakse paigaldusseadme (kompressori õhuvoolu ja materjali pealevoolu) hulkasid. Mõõtmisi korratakse kuni saavutatakse nõutav miinimumtihedus, seejärel teostatakse ülejäänud tarindiosade soojustamine.

Seina paigaldatud villast proovi võtmise komplekt
Allikas: https://www.isocell.com/

Õige tihedusega villa paigaldamiseks on vaja arvesse võtta tarindi kuju (laius, kõrgus, sügavus) ning tarindi kalle (kaldtarind, vertkaaltarind) Õige paigaldustiheduse tagamine on oluline, et saavutada optimaalne soojustusväärtus ja vältida tühimike tekkimist isolatsioonikihis.

Tselluvilla paigaldustihedus

Tselluvilla paigaldustihedust väljendatakse tavaliselt kilogrammides kuupmeetri kohta (kg/m³). Täpne soovitatav paigaldustihedus võib varieeruda sõltuvalt kasutuskohast, tselluvilla tootjast ja tootja juhistest. Üldiselt soovitatakse tselluvilla paigaldada tihedusega vahemikus 28 – 65 kg/m³, olenevalt tarindist. Näiteks seinas 20cm tihedus on 52kg/m³ aga lae peal (pööningupõrand või vahelagi) 40cm puhul on tihedus 38 kg/m³. Siiski on oluline järgida alati tootja juhiseid, kuna need võivad sisaldada spetsiifilisi soovitusi paigaldustiheduse kohta, mis sobivad kõige paremini just antud tootja konkreetsele tootele. Liiga madal paigaldustihedus võib põhjustada tühimike teket isolatsioonikihis, mis võib vähendada soojustuse tõhusust ja suurendada soojakadusid. Liiga kõrge paigaldustihedus võib aga põhjustada tihendamise raskusi ja võib mõjutada villa võimekust reguleerida niiskust.

Õige paigaldustiheduse saavutamiseks on oluline järgida järgmisi samme:

  1. Enne tselluvilla paigaldamist tuleb kontrollida aluspinda, et veenduda selle tugevuses ja puhtuses. Aluspind peab olema kuiv, tasane ja vaba pragudest või muudest defektidest, mis võivad mõjutada tselluvilla paigaldamist.
  2. Mõõtke hoolikalt ala, kuhu tselluvilla paigaldate, et arvutada vajalik kogus materjali. Arvestage ka soovitatud paigaldustihedusega ja tootja juhistega.
  3. Veenduge, et tselluvilla puhumismasin oleks korralikult seadistatud vastavalt tootja juhistele. Kontrollige, et voolikud oleksid puhtad ja terved ning et puhumismasin töötaks korralikult.
  4. Alustage tselluvilla puhumist ühest nurgast ja liikuge järk-järgult üle kogu paigalduspinna. Jälgige, et tselluvill jaotuks ühtlaselt ning täitke kõik tühimikud. Veenduge (kontrollige), et paigaldustihedus oleks õige.
  5. Pärast tselluvilla paigaldamist kontrollige paigaldustihedust visuaalselt ja kasutage spetsiaalseid mõõteriistu. Vajadusel lisage tselluvilla, et saavutada soovitud paigaldustihedus.
  6. Tihendage ja siluge pind, et eemaldada ebakorrapärasused ja tagada ühtlane soojustuskiht. Kasutage selleks spetsiaalseid tööriistu või tehke seda käsitsi.


[1] Tutvustav video: Pööningu põranda ja vahelae isoleerimise meetod – attic blowing
[2] Tutvustav video: Seinte ja kaldkatuste isoleerimise meetod – cavity blowing


Küsimuste korral võta julgesti ühendust!

Margus Laats
Tehniline konsultant
 +372 50 11 324 |  margus.laats@hutton.ee

Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu ka meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!

Sulle võib veel huvi pakkuda

Mis on ThermoWhite ja miks on see nii eriline?

Kuidas valida puistevilla?

Aurutõke ja puistevill – pööningu ja vahelae soojustus

Püsiklient saab ROHKEM!

Hakka Hutton püsikliendiks, et saada kõikidelt toodetelt

Kõigile
-30% soodustust

Registreeru püsikliendiks

Olen püsiklient

Sisesta enda otsingusoov

Ole kursis kõige värskemate uudiste ja pakkumistega!

Liitu uudiskirjaga

Uudiskirjaga liitumisel annate nõusoleku oma nime ja e-posti aadressi säilitamiseks ning kasutamiseks ettevõtte teenuste ja pakkumiste kohta selle teabe saamise eesmärgil.

Jätkates nõustute privaatsuspoliitikaga

0
    0
    Ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi
    Teip Green Flex

    Säästke 30%!

    woman_phone

    Ei leia sobivat toodet?
    VÕTA ÜHENDUST