Puistevill soojustusmaterjalina on üha enam populaarsust koguv soojustamise viis soojustusmaterjalina.
Puistevilla eelised:
- Lihtsalt ja kiirelt paigaldatav
- Kõrge kvaliteedi ja soodsa hinnaga
- Võimalik soojustada rasketes/kitsastes tingimustes
- Täidab kõik praod, tühimikud ja liitekohad
- Puistevilla paigaldamine toimub materjalijääkideta -100%-line ärakasutatavus
- Tulekindel ja heli isoleeriv
- Hoiab hästi sooja ja pakub ka kuumakaitset suveperioodil
- Ökoloogiline ja keskkonnasõbralik
Eesti turul on puistevilla materjalidena saadaval järgmised soojustusmaterjalide liigid:
Mineraalsed soojustusmaterjalid:
- klaasvill (firmadest pakuvad klaasvilla nt Isover, Knauf)
- kivivill (firmadest pakuvad kivivilla nt Paroc, Rockwool)
- kergkruus (firmadest pakuvad kergkruusa graanuleid nt SaintGobain FIBO)
Naturaalsed soojustusmaterjalid:
- tselluvill (firmadest pakuvad tselluvilla nt Hutton Isocell, Ecovilla, Werrowool)
- puitkiud villad (firmadest pakuvad klaasvilla nt Steico)
Polümeersed soojustusmaterjalid:
- EPS ja Neopor graanulid
Kuidas valida just Teie majale õige puistevilla toode?
Esiteks on oluline välja selgitada materjali soojapidavusomadused – kui hästi antud toode sooja peab.
Materjali soojapidavusomadust iseloomustab erisoojusjuhtivus (tähistatakse: “λ” [lambda]). Mida väikesem on lambda seda paremini peab soojustusmaterjal sooja, aga selle näitaja puhul ei saa hinnata tarindi terviklikku soojajuhtivust/soojatakistust. Lisaks on vaja appi võtta soojustusmaterjali kihi paksus ning teiste piirdetarindi kihtide paksused ja õhkvahede erisoojusjuhtivused ning arvutada välja summaarne piirdetarindi soojatakistus.
Kõige suurema mõju annab soojustusmaterjal, mille soojatakistus on kõige suurem.
Selleks, et anda hinnangut erinevate soojustusmaterjalide sama paksusega kihtide soojatakistusele on vaja arvesse võtta ka soojustusmaterjalide tihedust. Hõredatel, puistena paigaldatavatel, soojustusmaterjalidel (nt klaasvill, kivivill) on kihi soojapidavusomadusi halvendavaks asjaoluks liikuv õhk/tuul. Suurema tihedusega puistesoojustustel (nt tselluvill, puitkiudvill) on liikuva õhu negatiivne mõju mõnevõrra väiksem.
- Soovitus: kui nt pööningul on tuule sisse- ja väljapääs lihtne (st hoone välispiirdes räästal, viiludes ja harjal on palju paragusid, tihendamata läbistusi ja auke/avasid), siis on soovitav kasutada suurema tihedusega soojustusmaterjale (tselluvill, puitkiudvill) või kui kasutada väiksema tihedusega soojustusmaterjale (klaasvill, kivivill), siis vaid koos tuuletõkke kihiga.
Teine oluline aspek on seotud niiskusega soojustatavas piirdetarindis ja sellega puutuvatel aladel. Ükski puistena paigaldatav soojustusmaterjal ei toimi nõuetekohaselt märgades või liigniisketes oludes. Soojustusmaterjali tuleb alati kaitsta liigvee eest. Nt pööningu horisontaalne vahelae soojustus on vaja kaitsta katusetarindiga, et vihm ja lumi ei pääseks soojustuse sisse. Samal ajal on vaja soojustusmaterjali ja sellega koos ka piirdetarindit (antud näites soojustatud vahelagi) kaitsta soojema külje poolt tuleva veeauru eest ja seda tehakse aurutõkkega (soojema ruumi sisekülhje poolt).
- Soovitus: kui hoone aurutõkke süsteem on vana või Te ei ole kindlad selle kvaliteedis, siis on soovituslik kasutada naturaalseid puistevillasid (nt tselluvill ja puitkiudvill), kuna nende materjalide niiskuse adsorbeerimise võime aitab lühiajaliselt tasakaalustada liigse veeauru tekitatud riske soojustusmaterjali sees. See aga ei tähenda, et naturaalsoojustused ei vaja kaitsmist – ikka vajavad. Võib leiduda tarindikihtide kombinatsioone ja hoone kasutusotstarve, mille puhul aurutõkkekihi õhku pidav funktsionaalsus on tähtsam kui aru pidav omadus.
Kokkuvõtteks: igal ehitustootel ja soojustusmaterjalil on oma õige koht ja kasutusviis. Ei ole korrektne väita, et üks toode on hea ja teine halb. Küll aga on õige väita, et mitte iga materjal ei sobi kasutamiseks igas kohas. Alati leidub just antud kasutuskohta üks või kaks kõige paremini sobivat soojustustoodet.
PS! Renoveerimisprojektide puhul on sageli valesti tehtud soojustamise põhjuseks hilisemad niiskusprobleemid ja halvenev elukeskkond.
Soovitame 3 kõige populaarsemat puistevilla, mida enim ostetakse:
Hutton pakub lisaks puistevilla müügile ka paigaldust. Uuri lähemalt Hutton spetsialistidelt – aitame analüüsida Teie vajadusi ja leiame kõige hinnaoptimaalsema ja tehniliselt toimiva parima lahenduse.
Tegutse targalt, helista ja küsi nõu!
Nõuanded on TASUTA!
Hutton
Tehniline konsultant
Margus Laats
✆ +372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee
Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu ka meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!