Enamlevinud vead aurutõkke paigaldamisel

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print
QR Code


Vead aurutõkke paigaldamisel võivad hiljem kalliks maksma minna nii hoonele kui ka sinu enda tervisele. Sellest, milliseid tagajärgi ebaefektiivne, vigaselt paigaldatud või katkine aurutõke kaasa võib tuua, kirjutasime ka äsja ka äsja värske blogipostituse, kuid siin artiklis keskendume aurutõkke paigaldamise ajal enam levinud vigadele.

1. Viga: aurutõket ei paigaldata ühtlase ja katkematu kihina.

Aurutõke peab katma kogu välispiirde sisepinna katkematult. Aurutõkke kihi kavandamisel saab kasutada punase pliiatsi joone meetodit, millega tähistatakse ehitusjoonisel aurutõkke paiknemine konstruktsioonis punase katkematu joonega. Kogu välispiirde sisepind peab olema kaetud aurutõkke kihiga!

2. Viga: aurutõket ei tihendata üldse.

Aurutõkke materjali plaatide või paanide ülekatted ja jätkukohad tuleb teipides või liimides tihendada! Kui ala- või ülerõhu tingimustes pääseb õhk konstruktsioonides liikuma, siis pääseb sinna ka niiskus. Väldi niiskuskahjustusi kasuta aurutõkke teipi!

3. Viga: aurutõket ei tihendata korralikult.

Juhul kui tõket tihendatakse, aga seda tehakse hooletult, näiteks jäävad aurutõkkesse praod, augud ja kurrud, ei tööta aurutõke samuti eesmärgipäraselt. Nii on tegu maha visatud rahaga. Paigalduse käigus aurutõkke kihti tekkinud praod ja augud on vaja teipides paigata!

4. Viga: aurutõkke tihendamiseks ei valita õiget teipi.

Õige aurutõkke teip on hea algse nakkega, veelgi parema järelnakkega ning nake ja teip mõlemad on ajas kestvad. Juhuslike ja suvaliste teipidega ei ole võimalik korralikult tihendada aurutõkke lahendusi, mis peavad kestma 50 aastat ja enam!

5. Viga: aurutõkke teibi paigaldamisel ei jälgita ettenähtud temperatuuri.

Kui teibi tooteleht lubab, et madalaima paigaldustemperatuur on +5 °C, siis tuleb meeles pidada, et Eestis on viis kuud aastas, mil ööpäeva keskmine temperatuur on madalam kui +5 °C.  Vali -10 °C paigaldamiseks ettenähtud teip ja seda muret enam pole!

6. Viga: teibitavat aurutõkke pinda ei puhastata.

Teip saab korralikult kinnituda vaid puhtale pinnale. Ehituses on puhas pind kas äsja pakendist võetud või puhastatud. Seega võtta enne teipimist appi hari ja kuiv lapp, et töö tühja ei jookseks!

7. Viga: aurutõkke tepi ei suruta paigaldades piisava tugevusega.

Ehitusteibid on survetundliku liimiga, see tähendab, et nakke kvaliteet sõltub vaid survest. Kasuta teibi paigalduseks ettenähtud survetööriistu nagu teibirullikut või survespaatlit.

8. Viga: projektis ei arvestata soojustusmaterjali tekitatava koormusega.

Kui aurutõke on näiteks paigaldatud lakke ja selle horisontaal- või kaldpinna peale paigaldatakse veel soojustus, siis tekitab soojustusmaterjal aurutõkkele raskuskoormuse. Selle tagajärjeks võib olla aurutõkke rebenemine klambri ja kruvi kohtadest või toestamata aurutõkke ülekatete teipimiskohtade nii-öelda lahti roomamine. Teipi ei tohi pingesse paigaldada!

9. Viga: ei looda aurutõkke lahendust, mis kestaks 50 aastat ja enam.

Aurutõkke lahendus peab kestma 50 aastat! Aurutõkke materjal peab olema loodud kestma pikaajaliselt ning ei tohi liiga kiirelt oksüdatsiooni (reageerimine hapnikuga) või muude füüsikaliste ja keemiliste mõjude tõttu laguneda. Aurutõkke lahenduste tihendamisel kasutatavad teibid peavad samuti kestma 50 aastat, selleks vali kvaliteetne ja piisava liimikogusega aurutõkke teip!

10. Viga: aurutõkke õhutihedustei kontrollita rõhutestiga.

Korralik aurutõkkelahendus tekitab üldjuhul õhutiheda hoonekarbi. Selleks, et auru- ja õhutõkkelahenduse toimivust kontrollida, tuleb seda mõõta alarõhu testiga! Alarõhu test tuleb teha ehituse ajal, et otsida vigu ja uuesti tihendamist vajavaid kohti! Valmis hoonel avastatud õhulekete likvideerimine on oluliselt kulukam. Enneta ebamõistlikke kulusid ning tee alarõhu test ehituse ajal!

Enim levinud vead aurutõkke paigaldamisel on peale läbimõeldud planeeringut lihtne ennetada. Kui kahtled enda teadmistes ja ekspertiisis, tasub ehitusel alati kaasata ekspert.

Fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõud leiad lisaks meie sotsiaalmeediast.

Jälgi Hutton’it Facebookis! 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Sulle võib veel huvi pakkuda

Märgade ruumide aurutõke

Mis juhtub kui aurutõke ei toimi – 7 halba tagajärge!

Aurutõkke membraan – milleks on kasutusel hingav aurutõke?

Sisesta enda otsingusoov

Liitu uudiskirjaga

Ja ole kursis kõige värskemate pakkumistega

Säästke 30%!

Ei leia sobivat toodet?
VÕTA ÜHENDUST