Aurutõke – kuidas valida sobiv lahendus?

QR Code

Aurutõkke valimine

Aurutõke on materjali kiht, mis takistab niiskuse pääsu välispiirde (ehk välisseina, lae, katuslae või põranda) konstruktsioonidesse. Auruna esinev niiskus võib tungida konstruktsioonide sisse peamiselt, kas difusiooni või konvektsiooni teel. Aurutõke paigaldatakse alati hoone välispiirde soojemale (ehk sisemisele) küljele.

Aurutõke takistab ennekõike niiskuse difuusset liikumist. Kasutusel on ka mõiste õhutõke, kuid see takistab niiskuse liikumist konvektiivse õhuvooluga. Valdavalt täidab aurutõkke materjali kiht ka õhutõkke rolli. Õhutõkkena toimiv materjali kiht aga ei pruugi täita aurutõkke rolli. Seega sobib aurutõke ka õhutõkkeks, aga õhutõke ei pruugi sobida aurutõkkeks. Õhutõkkematerjal sobida aurutõkkeks vaid siis, kui sellel on piisavalt suur veeaurutakistus ehk aurutõkke võime.

Hüdroisolatsioon on veetõke, mis tagab konstruktsiooni veetiheduse. Hüdroisolatsioon ei pruugi samal ajal olla ka aurutõke, kuna vett pidav materjal võib väga hästi veeauru läbi lasta! Loe pikemalt, kuidas see nii saab olla, siit.

Edaspidi räägime aurutõkkest kui materjali kihist, mis toimib samaaegselt ka õhutõkkena.

Aurutõke – millal ja kus?

Aurutõket on alati vaja kasutada siis, kui ehitate puitkarkassist või metallkarkassist välispiirdeid (nt välisseinu, lagesid) ja kui soojustusmaterjaliks on väikese tihedusega ja õhku läbilaskev soojustusmaterjal (näiteks vill).

Õhutõket on vaja kasutada eranditult kõikides soojustatud puit-, metall- ja kivikonstruktsioonides, et tagada ehitisele vajalik õhutihedus.

Vahelae ehitamisel (vahelae aurutõke) on vaja kasutada aurutõket siis, kui selle kohal on mitteköetav, harva köetav või soojustamata ruum. Ka märgade ruumide, nagu vannitubade, saunade ja duširuumide  laes on vaja aurutõket kasutada, olenemata sellest, mis asub vahelae peal. Vahelae ehitamisel ei ole vaja kasutada aurutõket, kui selle peal on köetav ruum. Sel juhul piisab soojustust kandva materjalikihi (nt tugevam ehituspapp) või soovitatavalt tihendatud õhutõkke paigaldamisest.

Esimese korruse põranda (põranda aurutõke) ehitamisel on vaja kasutada aurutõket alati, kui põranda konstruktsioon paikneb taladel või laagidel ja ilma betoonkihita. Piisava paksusega ja ilma pragudeta betoonpõrandale, aga eraldi aurutõkke kihti vaja ei ole.

Väga oluline on just märgade (vannitoa aurutõke, duširuumi aurutõke, sauna aurutõke) ruumide aurutõke! Pea meeles, et mitte alati ei ole hüdroisolatsiooniga kaetud sein ka piisavalt aurutihe! Sellest teemast kirjutasime pikemalt artiklis, millega saad tutvuda siin.

aurutõke verso
aurutõke timbertex

Millist aurutõkke materjali valida?

Aurutõkkepaber, aurutõkke kile, aurutõkke membraan või aurutõkkeplaat? Aurutõkkematerjal tuleb valida aurutõkke materjali tehniliste omaduste põhjal. Aurutõkkematerjali valimisel tuleb silmas pidada:

  • Millise veeaurutakistusega peaks valitav aurutõkke materjal olema?
  • Millise rebenemistugevusega peaks valitav aurutõkke materjal olema?
  • Kas aurutõkke materjal peab täitma aurutõkke ja õhutõkke funktsioonile lisaks ka muid funktsioone?

Välispiirde konstruktsioonide ehitamisel on võimalik kokku sobitada väga erinevate materjalikihtide (aurutõke + soojustus + tuuletõke) kombinatsioonide ning nii tuleb arvesse võtta ka materjali kihtide paksused. Erinevate tuuletõkete ja soojustusmaterjalide kombinatsioonide puhul on vaja kasutada erineva veeaurutakistusega aurutõkketooteid. Üks ja seesama aurutõke ei ole toimi kõikide konstruktsioonitüüpide puhul.

Põhjamaade energiasäästlike majade eluruumide seintes ja lagedes on kõige õigem kasutada aurutõkkemembraane (Loe, miks eelistada aurutõkkemembraani). Membraani sd väärtus võiks jääda vahemikku 10-50m.

Märgade ruumide välispiirde seintes ja lagedes võiks kasutada aurutõkkebarjäärina kõrgkvaliteetseid PE kilet või alumiiniumfooliumiga aurutõkkematerjale mille sd väärtus on 100-1500m.

Kui aurutõkkematerjali kasutatakse näiteks lagedes (lae aurutõke) või kaldlagedes ja materjali peale paigaldatakse toestamata soojustusmaterjal (puistevill aurutõkke peal), siis peab aurutõke olema vähemalt keskmise rebenemistugevusega, soovitatavalt 100-200N. Kui aurutõket paigaldatakse aga konstruktsiooni, kus soojustusmaterjal paigaldatakse survemeetodil, näiteks seina või kaldlae igast küljest piiritletud elementide või moodulite täitmisel puistevillaga, siis peab kasutama aurutõkke/õhutõkke plaatmaterjali või suure rebenemistugevusega (soovitatavalt 220-260N) aurutõkkematerjale. Üldjuhul on need alati armeeritud või spetsiaalsed membraanid.

Aurutõkke materjalikihil võib mõnikord (õhu- ja aurutõkke funktsioonile lisaks) olla veel muid funktsioone, millest nt-ks soojustusmaterjali rolli käsitlesime eelmises lõigus. Veel võib auru- ja õhutõkke kiht täita hoone konstruktsiooni staatilise tugevuse lisamisel jäigastavat rolli. Sel juhul võib aurutõkkematerjalina kasutada jäika ehitusplaati, kuid tuleb jälgida, plaadi tooteinfo andmete lehel oleks deklareeritud õhutiheduse ja veeaurutakistuse väärtused – vaid siis sobib see toode aurutõkkekihina kasutamiseks.

Aurutõkkepaber ei ole üldjuhul tänapäevastes hoonetes soovitatav. Aurutõkke paberist ja sellest kas kvaliteetne aurutõke on lisakulu või vajalik investeering, saad lugeda Huttoni Facebooki postitusest.

Aurutõkke valik on väga oluline, sellepärast kasuta otsustamisel pädeva projekteerija või Hutton spetsialistide abi ja küsi meilt nõu

Tegutse targalt, helista ja küsi nõu!

Nõuanded on TASUTA!

Tehniline konsultant

Margus Laats

+372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee

Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu meie sotsiaalmeediast.

Jälgi meid Facebookis!

Sulle võib veel huvi pakkuda

Intelligentne aurutõkke membraan

Märgade ruumide aurutõke

Enamlevinud vead aurutõkke paigaldamisel

Püsiklient saab ROHKEM!

Hakka Hutton püsikliendiks, et saada kõikidelt toodetelt

Kõigile
-30% soodustust

Registreeru püsikliendiks

Olen püsiklient

Sisesta enda otsingusoov

Ole kursis kõige värskemate uudiste ja pakkumistega!

Liitu uudiskirjaga

Uudiskirjaga liitumisel annate nõusoleku oma nime ja e-posti aadressi säilitamiseks ning kasutamiseks ettevõtte teenuste ja pakkumiste kohta selle teabe saamise eesmärgil.

Jätkates nõustute privaatsuspoliitikaga

0
    0
    Ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi
    Teip Green Flex

    Säästke 30%!

    woman_phone

    Ei leia sobivat toodet?
    VÕTA ÜHENDUST