Märgade ruumide aurutõke

QR Code

Märgade ruumide aurutõke – vannituba, duširuum, saun, ujula, pesumaja

Miks märgade ruumide aurutõke nõuab erilahendusi?

Märgade ruumide eripäraks on kõrgem suhteline õhuniiskus (nt. duširuum) ja (üldjuhul) ka kõrgem temperatruur (nt saunas, duširuumis). Need kaks asjaolu koos tekitavad suurema aururõhu. Suur aururõhk omakorda on potensiaaliks (survejõu tekitajaks) niiskuse difusioonile läbi piirdetarindite (seinte, lagede ja põrandate).

Väga suur niiskuse diffusiooni surve (niiskuslisa) välispiiretele (välissein, lagi, põrand) on ajal, kui väljas on külma nt -25°C (õhu suhteline niiskus nt 70%) ja saunas on +90°C (õhu suhteline niiskus nt 70%).

Kui niiskuse hulk ja difusiooni surve on suur, siis on konstruktsioone vaja niiskuse eest kaitsta ka erilahendustega. Erilised olukorrad nõuavad erilahendusi.

Kas hüdroisolatsioon ja aurutõke on üks ja seesama?

Hüdroisolatsioon ehk veetõke takistab vee läbipääsu. Aurutõke takistab auru läbipääsu.

Läbipääsu takistamise tõhususe hindamiseks tuleb teada takistuskihi (antud juhul siis veetõkke ja aurutõkke) imepisikeste avade läbimõõtu ja läbi pääsemist ootavate (antud juhul siis vee ja veeauru) aineosakeste läbimõõtu.

Väikseim veetilk, mis pindpinevusjõu tõttu, olemas saab olla on läbimõõduga ca 20 µm (st 0,02mm ehk 2 sajandikku millimeetrist) – see on ligilähedane kõige peenemate juuksekarvade läbimõõdule.

Vee molekuli läbimõõt on ca 3Å = 2,75 × 10-7 mm ehk 0,000000275 mm.

Seega on vee molekul üle 72 000 korra suurem, kui väikseim võimalik veetilk.

Ilmselt nõustute minuga, et vee läbipääsu takistamiseks piisab vähemast, kuid veeauru takistamiseks peab rohkem (tihedama materjalikihiga) pingutama!

Hüdroisolatsioon (ehk veetõke) ei pruugi alati olla aurutõke.

Millistel juhtudel sobib hüdroisolatsiooni toode samaaegselt täitma ka aurutõkke rolli?

Et hinnata konkreetse hüdroisolatsioonitoote võimet takistada (piisaval määral) veeauru liikumist on vaja teada selle toote veeaurutakistust iseloomustavate karakteristikute mõõteväärtusi.

Vaata toote tehniliste andmete lehelt – kui toote veeaurutakistust iseloomustav näitaja on Zp > 1,35 x1011 m2•sPa/kg (Rootsis kehtiv piirmäär), siis võib veetõkke kiht täita ka aurutõkke kihi ülesandeid. Kui see näitaja on aga väiksem siis ei või.

Märgade ruumide arurutõkke lahenduste tähtsaimad asjaolud:

 • üldjuhul ei ole hüdroisolatsioon samaaegselt ka aurutõkke kihiks
 • märgade ruumide välispiirde sisekihtidel tuleb kasutada suure aurutakistusega aurutõkke tooteid (ehk aurutõkke barjääri)
 • läbiviigud aurutõkkest tuleb tihendada spetsiaalsete läbiviigutihenditega
 • aurutõkke ülekatete tihendamiseks sobib kõige paremini PE või LDPE aurutõkke teip (näiteks aurutõkke teip Elasto) – ei karda vett, talub kõrgeid temperatuure, on aurutihe
 • aurutõkke tihendamisel alumiiniumteipidega tuleb olla ülimalt ettevaatlik ja piisavat tark toote valimisel, kuna enamus alumiiniumteipe on hotmelt ehk sünteetilise kautšuk liimiga, mis on küll hea esialgse nakkega, aga mitte kauakestev ehk aurutõkke lahendus peaks kestma 50 aastat, aga sünteetiline kautšuk liim toimib kuni 10 aastat. Lisaks on sünteetilise kautšuk liimiga veel mitmeid asjaolusid, millega on vaja arvestada – võta ühendust ja küsi lisaks!

Loe lisaks Hutton blogist: “Aurutõke – kuidas valida sobiv lahendus?

Fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu leiad lisaks meie sotsiaalmeediast.

Jälgi meid Facebookis!

Küsimuste korral võta julgesti ühendust!

Tehniline konsultant:
Margus Laats
+372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee

Sulle võib veel huvi pakkuda

Intelligentne aurutõkke membraan

Enamlevinud vead aurutõkke paigaldamisel

Mis juhtub kui aurutõke ei toimi – 7 halba tagajärge!

0
  0
  Ostukorv
  Ostukorv on tühiTagasi poodi

  Sisesta enda otsingusoov

  Liitu uudiskirjaga

  Ja ole kursis kõige värskemate pakkumistega

  Teip Green Flex

  Säästke 30%!

  woman_phone

  Ei leia sobivat toodet?
  VÕTA ÜHENDUST