Milleks on kasutusel hingav aurutõke?

QR Code

Milleks on kasutusel hingav aurutõke?

Aurutõke on materjalikiht välispiirde soojemal ehk sisemisel küljel, mille ülesanne on takistada niiskuse difuusset liikumist konstruktsiooni sisse. Aurutõkke valik sõltub ehituskonstruktsioonist ja keskkonnatingimustest, see määrab ära, kas tuleks valida hingav aurutõke või mittehingav aurutõke.

Kõigepealt teeme selgeks, milliseid milline on hingav aurutõke ja milline mittehingav. Tõkked grupeeritakse üldiselt kaheks vastavalt nende veeaurutakistusele:

  • Aurutõkke barjäär – (vapour barrier) – mittehingav aurutõke on kasutusel tavaliselt külmemates kliimatingimustes, kus eesmärgiks on vältida niiskuse difuusset liikumist konstruktsioonist sooja keskkonda. Selline aurutõke asetatakse välispiirde soojemale ehk sisemisele poolele, et vältida soojusisolatsiooni sattuvat niiskust. Kuna mittehingav aurutõke piirab täielikult veeauru liikumist, on oluline tagada õhuvahetus konstruktsioonis teiste konstruktsiooniliste lahenduste abil, et niiskus ei jääks kinni.
  • Aurutõkke membraan – (vapour control layer ehk VCL) – hingav aurutõke on kasutusel peamiselt soojemates kliimatingimustes, kus eesmärgiks on võimaldada veeaurul konstruktsioonist difundeeruda ja niiskusel aurustuda. Selline aurutõkke materjal võimaldab veeaurul vabalt läbida materjali, kuid piirab samas liigset niiskuse sissevoolu konstruktsiooni. See aitab vältida niiskuse kogunemist isolatsioonikihtides ja seinte sees ning võimaldab niiskusel väljuda konstruktsioonist väliskeskkonda. Hingav aurutõkkemembraan võimaldab ka paremat õhuringlust konstruktsiooni sees ning aitab vältida hallituse ja kondenseerumise teket.

Seega võib öelda, et mittehingav aurutõke sobib kasutamiseks külmades kliimatingimustes, kus peamine eesmärk on takistada niiskuse liikumist konstruktsiooni sisse. Hingav aurutõke sobib kasutamiseks soojemates kliimatingimustes, kus soovitakse vältida niiskuse kogunemist konstruktsiooni, võimaldades samal ajal veeaurul vabalt konstruktsioonist väljuda.

Eesti hoonetesse sobib enamasti aurutõkke membraan ehk hingav aurutõke

Aurutõkkemembraan, olles hingav, võimaldab veeaurul liikuda konstruktsioonist välja ka siis, kui väliskeskkonna temperatuur on kõrgem kui hoone sees. See on eriti oluline suvetingimustes, kus päikesekiirgus võib fassaadi ja katuse pinnad oluliselt kuumeneda ning niiskuse kondenseerumise oht suureneb.

Aurutõkkemembraani väiksem veeauru difusioonitakistus võimaldab niiskusel liikuda väljast sissepoole ja aurustuda väliskeskkonda. See aitab vältida niiskuse kogunemist konstruktsiooni sisemistesse kihtidesse ja vähendab niiskuskahjustuste tekkimise riski. Samal ajal võimaldab hingav aurutõkkemembraan konstruktsioonis õhuvahetust, aidates säilitada siseruumide tervislikku sisekliimat.

Niiskuse liikumise suund

Joonis – niiskuse liikumise suund suvel ja talvel

Niiskuse liikumisel väljast sisse võib juhtuda, et niiskus kondenseerub aurutõkke barjääri soojustuse poolsel pinnal, näiteks seina või lae sees, kuna niiskus ei pääse piisavalt kiiresti aurutõkke barjäärist läbi. Kriitiline olukord on välditav, kui kasutada aurutõkke kihina veeauru liikumist kontrollivat aurutõkke membraani (VCL). 

Millal peaks kindlasti aurutõkke membraani kasutama? Miks?

Aurutõkke membraanide kasutamine on eriti oluline energiasäästlikes ehitistes, nagu passiivmajad või liginullenergiahooned, kus soojustuskihi paksused ületavad tavaliselt 300 mm. Sellistes hoonekonstruktsioonides on poorne või kiuline soojustuskiht sageli väga paks, mis võib halvendada konstruktsiooni väljakuivamise võimet.

Paks soojustuskiht aeglustab niiskuse väljakuivamist konstruktsioonist, eriti kui kasutatakse poorset mineraalvillast soojustusmaterjali. Sellised soojustusmaterjalid võivad hoida endas niiskust ning kui konstruktsioonil puudub piisav võimalus niiskuse aurustumiseks, võib see põhjustada hallituse teket. Hallitus võib omakorda kahjustada nii konstruktsiooni kui ka mõjutada siseruumide õhukvaliteeti ja tervist.

Aurutõkkemembraanid aitavad selles olukorras oluliselt vähendada hallituse riski. Need membraanid kontrollivad veeauru liikumist konstruktsiooni sees, võimaldades niiskusel suunatult ja kontrollitult väljuda. Lisaks aitavad need membraanid säilitada konstruktsiooni õhuringlust, mis soodustab niiskuse kuivamist ja vähendab hallituse tekkimise ohtu. Eriti tähtis on aurutõkkemembraanide kasutamine juhul, kui soojustusmaterjaliks on poorne mineraalvill. Kuna poorsetel mineraalvilladel on suurem hallituse tekkimise risk, võivad aurutõkkemembraanid aidata vältida niiskuse kogunemist ja seeläbi vähendada hallituse levikut. Teisalt on looduslikud materjalid nagu tselluvill ja puitkiudsoojustus võimelised niiskust siduma ja vabastama, mis aitab kaasa konstruktsiooni tasakaalustatud niiskuse reguleerimisele ning vähendab hallituse teket.

Aurutõkke membraan (VCL) tagab paremini välispiirde konstruktsioonide väljakuivamine mõlemas suunas.

Loe lisaks “Mis on intelligentne aurutõkke membraan?“.

Kui soovid veelgi põhjalikumat seletust või abi aurutõkke valikul, võta julgelt ühendust Hutton spetsialistidega.

Tehniline konsultant:
Margus Laats
+372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee

Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!

Sulle võib veel huvi pakkuda

Plastbau – Innovaatiline betoonvahelae ehitustehnoloogia

ICF ehitustehnoloogia innovaatiline ja energiasäästlik

Intelligentne aurutõkke membraan

Püsiklient saab ROHKEM!

Hakka Hutton püsikliendiks, et saada kõikidelt toodetelt

Kõigile
-30% soodustust

Registreeru püsikliendiks

Olen püsiklient

Sisesta enda otsingusoov

Ole kursis kõige värskemate uudiste ja pakkumistega!

Liitu uudiskirjaga

Uudiskirjaga liitumisel annate nõusoleku oma nime ja e-posti aadressi säilitamiseks ning kasutamiseks ettevõtte teenuste ja pakkumiste kohta selle teabe saamise eesmärgil.

Jätkates nõustute privaatsuspoliitikaga

0
    0
    Ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi
    Teip Green Flex

    Säästke 30%!

    woman_phone

    Ei leia sobivat toodet?
    VÕTA ÜHENDUST