Mis on intelligentne aurutõkke membraan?
Intelligentne aurutõkke membraan on ehituslike aurutõkke toodete hulgas üks eriomadustega aurutõkke toode.
Üldise määratlusena on ehituslik aurutõke materjalikiht välispiirde konstruktsiooni soojemal (sisemisel) küljel, mille ülesanne on takistada niiskuse (ennekõike) difuusset (aga ka konvektiivset) liikumist konstruktsiooni sisse.
Aurutõkke materjalil on seega veeauru läbiliikumist takistav omadus. Üldjuhul esitletakse seda omadust toote tehniliste andmete lehel difusioonitakitusena sd, mille väärtus esitletakse meetrites (m). Mida suurem on sd väärtus, seda suurem on materjalikihi difusioonitakitus ehk seda vähem laseb konkreetne materjalikiht läbi difusiooni teel liikuvat niiskust.
Enamusel aurutõkke materjalidest on veeauru difusioonitakistus määratud ühe konkreetse numbrilise näitajana, nt sd 10m.
Intelligentne aurutõkke membraan on aga eriomadustega aurutõkke toode, mille veeauru difusioonitakistuse suurus on muutuv ehk varieeruv (sellest ka selle tooteperekonna levinud nimetus VARIO). Lihtsustatult võib öelda, et inteligentne aurutõkke membraan avab ja sulgeb oma poore / molekulaarstruktuure sõltuvalt sellest, milline on suhteline õhuniiskus ruumis.
- Kui suhteline õhuniiksus (RH) on suurem, siis varieeruva arutakistusega membraan avab poore ja laseb läbi rohkem veeauru (sd väärtus on siis väiksem)
- Kui suhteline õhuniiskus on väiksem, siis VARIO membraan suleb poore st laseb läbi vähem veeauru (sd väärtus on siis suurem).
Hutton soovitab: intelligentne aurutõkke membraan
Aurutõke Airstop Diva Plus G
Vario aurutõke, väga-väga hea kvaliteet A1, võrguga tugevdatud, varieeruva aurutakistusega.
- uus ja innovaatiline VARIO tehnoloogial põhinev nn intelligentne aurutõkke membraan
- suur veeaurutakistuse ulatus sd ≤ 0,5 m – ≥ 30 m
- tugev tänu võrkarmeeringu kihile
Vaata lähemalt Huttoni e-poest ning rohkem infot toote kohta leiad ka Isocel kodulehelt.
Kus kasutada intelligentset aurutõkke membraani?
Aurutõkke lahenduste valimisel tuleb lähtuda välispiirde tarindi (nt välissein) terviklikust kihtide komplektist. Ehk arvestada tuleb nii soojustusmaterjali omaduste kui kihtide paksusega ja tuuletõkke materjali omaduste ja kihi paksusega.
Lisaks tuleb arvestada ruumi kasutusotstarvet ja selle niiskuskoormust. Kuivade ja märgade ruumide arutõkke lahendustesse tuleb suhtuda erinevalt, kuna niiskuslisa on erinev ja sellest tuleneb difusiooni surve ka erinev. Täiesti erikohtlemist vajavad aurutõkke lahenduste valimisel (ujulad, aurusaunad, suurköögid, jne).
- Esimene soovitus: lähtuda pädeva inseneri või projekteerija läbimõeldud ja põhjendatud otsustest.
- Teine soovitus: aurutõkke materjali kasutuskoha sobivuse hindamisel on vaja lugeda hoolikalt toote infolehte ja järgida seal olevaid juhiseid.
Üldjuhul on intelligentsed aurutõkke membraanid lubatud kasutada enamuses kuivade ruumide välispiirde tarindites. Märgade ruumide puhul tuleb olla aga ülimalt ettevaatlik. Enamuses märgade ruumide välispiirde tarindites varieeruva aurutõkke kasutamine ei pruugi anda tehniliselt toimivat lahendust.
Varieeruvat aurutõket võib kasutada nii seintes kui lagedes. Jälgida tuleb aga aurutõkke toote rebenemistugevuse näitajat, mida tootelehtedel esitletakse arvulise väärtusena, väljendatuna njuutonites (N). Väga sageli on varieeruva aurutakistusega tooted üliõhukiesed ja õrnad – mõnikord lausa rebenemistugevusega ainult 65N. Kõikidel nendel juhtudel, kui aurutõkke remebemistugevuse näitajad on alla 100N, tuleks olla üliettevaatlik nende toodete kasutamisel laetarindites, kus aurutõkke peale paigaldatakse puistevill. Puistevilla poolt aurutõkkele avaldatav rakusekoormus võib põhjustada rebendauke (klambrite, naelte, kruvide läbistuskohtades), mis on täielikult lubamatu!
Kui kasutada väikese rebenemistugevusega aurutõkkeid, siis tuleb luua aurutõkkele tugipind. Näiteks paigaldada aurutõke otse lae kipsplaadi peale, kipsplaadi kihtide vahele või tagada aurutõkkele muul viisil tugipind (nt toll-lauast ristiroov, 400se sammuga).
Kõige õigem (õigustatum) kasutuskoht intelligentsele aurutõkkele!?
Tavaolukorras, kui aurutõkke saab paigaldada tasapinnaliselt sirge kihina seinale või lakke, ei pruugi intelligentse aurutõkke eriomadustest tulenev kõrgem hind olla õigustatud. Fikseeritud difusioonitakistusega aurutõkke membraanid maksavad vähem ja toimivad sama hästi.
Näide olukorrast, kus intelligentse aurutõkke kasutamine on õige, õigustatud ja hind ka põhjendatud.
- Nimelt: kui renoveeritakse välispidiselt (väljast) näiteks elumaja (katus ja fassaad), mille katusealused ruumid on eluruumina kasutusel (inimesed elavad remondi ajal sees) ja siseviimistlust renoveerimise käigus muuta/lõhkuda/uuendada ei saa või ei soovita.
Tekib olukord, kus katuse renoveerimise käigus eemaldatakse vana katuse kate, roovitus, aluskate ja soojustus. Jõutakse välispiirdetarindi sisemiste kihtideni, kus võib olla näha (vana, võibolla ka lagunenud, tihendamata) aurutõke (kui see üldse olemas on) ja/või kipsplaadi (või muu ehitusplaadi soojustuse poolne, viimistlemata) tagakülg.
Avatud tarindit renoveerima asudes, oleks vaja paigaldada uus ja korrektne auru- ja õhutõkke kiht. Seda aga ei saa teha ühetasandilise sirge ja katkematu kihina vaid seda saab teha üle sarikate paigaldades, nii nagu on näha juuresolevalt eskiisjooniselt.
Nüüd aga tekib olukord, kus ülemises (välisruumi poolsemas) kihis sarika ja aurutõkke puute kohas (joonisel tähistatud punt 1) ja alumises (siseruumi poolsemas) aurutõkke tugipinnal on erineva temperatuuriväljaga alad. Punktis 1 on kindlasti jahedam kui punktis 2. Sellest tulenevalt on nendes kohtades ka erinev suhteline õhuniiskus.
Kui kasutada aurutõkkena tavalist, fikseeritud suurusega difusioonitakistusega aurutõkke toodet, siis on punktis 1 ülisuur risk kastepunkti (ja seetõttu ka tilgakujulise niiskuse) ja kondensaatniiskuse tekkeks. See on aga antud tarindis lubamatu, kuna lühikese ajaga järgnevad punktis 1 tekkivad sarika puidu kahjustused.
Kui kasutada aurutõkkena aga intelligentset aurutõket, Vario tooteperekonnast, siis membraani eriomaduse tõttu laseb membraan mõlemas kohas läbi piisavalt palju niiskust, et vältida kondenseerumise ohtu ja sellele järgneda võivaid niiskuskahjustusi. Just see on intelligentsete aurutõkke membraanid /Vario toodete) kasutamiseks kõige õigem ja õigustatum koht. Sarnaseid kohti võib esineda ka lamekatustes, põrandates ja väljastpoolt rekonstrueeritavates fassaadides.
Küsimuste korral võta julgesti ühendust!
Koolitaja ja tehniline konsultant:
Margus Laats
✆ +372 50 11 324 | ✉ margus.laats@hutton.ee
Lisaks leiad fassaadi-, katuse- ja muud ehitusalast nõu ka meie sotsiaalmeediast.
Jälgi meid Facebookis!